Je málo modelov, ktoré sú tak odolné voči zmenám v módnych trendoch, ako biele topánky. Avšak každý ich vlastník si skôr či neskôr položí otázku – ako prať biele topánky? Je niekoľko univerzálnych pravidiel, vďaka ktorým je pranie bielych topánok, či už v práčke alebo ručne, bezpečné a efektívne. Vďaka nim prinavrátite svojim bielym topánkam pôvodnú sviežosť!

Hoci pranie topánok v práčke môže znieť ako pohodlné riešenie, skôr ako sa rozhodnete pre tento krok, si overte, či sú na to dané topánky vhodné a či výrobca takúto možnosť pripúšťa.

Pranie bielych topánok v práčke

Ako eobuv vždy odrádzame od prania topánok v práčke. Existuje množstvo iných metód čistenia topánok. Najbezpečnejšou z nich je siahnuť po špeciálnych produktoch. Nájdete ich v tejto kategórii nášho obchodu.

Ak sa napriek možným rizikám rozhodnete prať topánky v práčke, začnite kontrolou vnútorného štítku a odporúčaní výrobcu. Ak nenájdete informácie o možnosti prania topánok v práčke, riaďte sa univerzálnymi pravidlami:

  • Topánky vyčistite od viditeľných nečistôt, takých ako prach alebo blato, aby ste predišli upchatiu práčky. Preventívne odstráňte (najlepšie pomocou špáradla) nečistoty aj z podrážky.

  • Vytiahnite z nich šnúrky a vložky, a následne takto pripravenú obuv vložte do sieťky určenej na pranie bielizne.

  • Každú topánku vložte zvlášť do vrecúšok určených na pranie bielizne.

  • Práčku nastavte na nízku teplotu a najnižšie otáčky.

  • Pridajte prášok na pranie a zapnite práčku.

  • Po vypratí vysušte topánky na teplom mieste bez prístupu slnečného žiarenia, aby nedošlo k vzniku škvŕn a zažltnutiu materiálu.

Ani vyššie uvedené činnosti nie sú zárukou toho, že obuv nezafarbí napr. hrdza z očiek určených na šnúrky. V takých situáciách nebude prípadná reklamácia uznaná. Vždy na to myslite skôr, ako sa rozhodnete prať svoje topánky v práčke.

Ručné pranie bielych topánok

Ak chcete vyčistiť semišové alebo kožené biele topánky, stavte na manuálnu verziu prania. Vďaka tomu predídete riziku vzniku deformácií, odlepovaniu jednotlivých vrstiev kože alebo poškodeniu semišu. Na tieto účely využite profesionálne prípravky na čistenie topánok, pretože ide vždy o bezpečné riešenie.

Upozornenie!

Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.

Pamätajte!

Pranie topánok v práčke môže mať za následok stratu nároku na reklamáciu v záručnej dobe. Myslite prosím na túto skutočnosť skôr, ako sa rozhodnete prať obuv v práčke.

Autor

Ewelina Gajoch

Som fanúšičkou módy high fashion, na každodenné nosenie ale preferujem nadčasový francúzsky štýl inšpirovaný parížskymi influencerkami. V súkromí som milovníčkou umenia, špeciálne obrazov Edwarda Hoppera, vášnivou cestovateľkou a vyznávačkou Harryho Pottera.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.