Aká obuv je vhodná na šoférovanie? Praktický sprievodca

2 min.

Viete o tom, že v mnohých európskych krajinách platí zákaz vedenia motorového vozidla v šľapkách? Od toho, aké topánky si za volant zvolíte, závisí nielen pohodlie, ale aj bezpečnosť. Prinášame vám niekoľko praktických tipov, vďaka ktorým sa dozviete, v čom si sadnúť (a v čom radšej nesadať) za volant!

Ako uvádzajú rôzne štatistiky, nevhodná obuv je príčinou mnohých dopravných nehôd. Prečítajte si, ako si vybrať ideálnu obuv na šoférovanie.

Ideálne topánky na šoférovanie – spoznajte ich vlastnosti!

Asi vás neprekvapí informácia, že základnou vlastnosťou dobrých topánok za volant musí byť pohodlnosť. Toto kritérium je ale veľmi individuálne. Keď sa cítime najlepšie v žabkách, znamená to, že v nich môžeme aj bez obáv šoférovať? Určite nie! Nie je pohodlie ako pohodlie. Čím sa teda musia vyznačovať ideálne topánky na šoférovanie? Prinášame vám vysvetlenie krok za krokom.

Pozor!

Príliš široké topánky môžu zapríčiniť stlačenie dvoch susedných pedálov súčasne.

Pre šoférov začiatočníkov odporúčame športovú obuv. Zabezpečí chodidlám stabilitu a súčasne ich neobmedzuje v pohybe. Dobrým riešením pre účastníčky cestnej premávky za volantom budú aj tenisky, mokasíny či balerínky.

302

Hľadáte pohodlné balerínky na šoférovanie? Nájdite ich na eobuv.sk.

Na lodičky radšej zabudnite!

Pri výbere ideálnych topánok za volant môžeme hneď na začiatku vylúčiť vysoké opätky. Prečo? Z jednoduchého dôvodu – chodidlu nedokážu zaistiť potrebnú stabilitu, čím zhoršujú ovládanie pedálov a spomaľujú pohyby chodidla. Pri takomto type obuvi sa tlak na pedál vyvíja pomocou prstov a nie strednej časti chodidla. Okrem toho vysoký a tenký opätok sa môže zaseknúť do koberčeka a tým úplne znemožniť pohyb chodidla.

303

Z bezpečnostných dôvodov si za volant neobúvajte lodičky.

Topánky na klinovom opätku alebo platforme tiež nie sú najlepšou voľbou. Majú totiž hrubú a ťažkú podrážku, ktorá zhoršuje potrebný cit v nohách, čím vplýva na rýchlosť reakcie.

Viete, že…?

Letná obuv za volantom výrazne predlžuje brzdnú dráhu. Žabky nemajú spevnenú pätu, takže sa noha nemôže poriadne zaprieť a potiace sa chodidlo v nich navyše kĺže.

Aké topánky do auta? Určite nie šľapky!

Ako sme už uviedli, v niektorých krajinách je vedenie vozidla v šľapkách (takže aj v žabkách) prísne zakázané a v prípade porušenia tohto zákazu hrozí nemalá pokuta. A hoci na Slovensku takýto predpis nemáme, nemali by sme ignorovať odporúčania týkajúce sa výberu vhodnej obuvi. Šoférovanie v šľapkách je jednoducho nebezpečné. Obuv tohto typu neposkytuje chodidlám potrebnú oporu a navyše spotená noha sa po ich povrchu kĺže. Mäkká penová podrážka sa môže ohnúť, čo môže ohroziť bezpečnosť cestnej premávky.

304

Šľapky nezaručujú chodidlu potrebné spevnenie.

Pri výbere topánok do auta sa riaďte predovšetkým bezpečnosťou. Nezabúdajte, že vždy si môžete so sebou vziať náhradné topánky alebo ich môžete mať odložené v aute pre každý prípad!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Odporúčané
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
nike air force, skechers detske, michael kors kabelky, svadobne topanky, nike air force 1 about you, nike damske tenisky, under armour tenisky, svadobne tenisky

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním.

Zavrieť