Hľadať

adidas Superstar slávia 50 rokov! 50 faktov, ktoré musíte poznať

V roku 1970 sa uskutočnila prvá misia Apollo 13 na Mesiac, prvý komerčný let zaznamenal Boeing 747, rozpadli sa The Beatles, bola patentovaná počítačová myš, slávil sa prvý medzinárodný deň Zeme v dejinách. V USA sa konali obrovské demonštrácie proti vojne vo Vietname a vo Francúzsku bol založený Paris Saint Germain. Niekde uprostred týchto významných udalostí vznikol aj prvý pár tenisiek adidas Superstar.

MSS

Veľmi ľahko môžeme vypočítať, že adidas Superstar nedávno oslávili 50 rokov. Na našom blogu sme už o nich písali a spomínali aj niekoľko základných faktov, ktoré treba poznať. 

Vybrať 50 zaujímavostí je neľahká úloha a to hlavne z jedného dôvodu. Superstar majú takú bohatú históriu, že v určitom momente bolo ťažké vtesnať sa len do 50 bodov súvisiacich s týmto modelom.

1. V roku 2020 uplynulo 50 rokov od premiéry adidas Superstar.

2. Málokto však vie, že topánky vznikli v roku 1969 a oficiálna premiéra sa konala o rok neskôr, pretože… ich testovali športovci.

5609

adidas Superstar a ich premeny fot. adidas

3. adidas Superstar získali prívlastok – shelltoe.

4. Prívlastok si získali vďaka mušli na špičke. Takto navrhnutá topánka pútala pozornosť.

5. Originálne topánky sa nevyrábali v Nemecku, ale vo Francúzsku.

6. Dodnes nie je známe, kto navrhol model adidas Superstar. 

7. V roku 1965 vznikol model, podľa ktorého vznikla neskôr podrážka modelu Superstar a nazýval sa Supergrip. Neskôr bol inšpiráciou pre model adidas Campus.

8. Mušľa, teda gumené spevnenie v prednej časti topánky, vznikla z dôvodu špecifík, ktoré sú charakteristické pre basketbal: prudké štarty, dynamické zmeny pohybu, časté odrážanie sa od palubovky a doskoky. Športovci potrebovali odolné topánky a to zaručovali práve Superstary.

9. Generácia raperov – Run DMC – preslávila pánske adidas Superstar v 80. rokoch minulého storočia.

https://www.instagram.com/p/B3JeseYgx8i/

10. Členovia Run DMC nosili Superstary bez šnúrok alebo s hrubými šnúrkami.

11. Nosenie topánok bez šnúrok nadväzovalo na kultúru väzňov, ktorí z rôznych dôvodov chodili bez šnúrok.

5610

Run DMC v adidas Superstar – jasne vidieť chýbajúce šnúrky fot. adidas

12. Pieseň skupiny – “My adidas” – bola o modeli adidas Superstar.

13. Ešte pred “My adidas” vznikol song Felon Sneakers, ktorý nahral Gerald Deas – bol to pozitívny rap kritizujúci propagovanie produktov v hudbe. Dielo “My adidas” bolo odpoveďou na túto skladbu.

14. Deas na stránkach “New York Times” kritizoval módu s tým, že nadviazanie na väzenskú kultúru nie je vhodným odrazovým mostíkom pre mládež.

15. Vďaka modelu Superstar Run DMC ako prví hip-hoperi v dejinách podpísali reklamnú zmluvu. V roku 1986 to bolo niečo skutočne veľké!

16. Počas vystúpenia v Madison Square Garden v New Yorku členovia Run DMC počas piesne “My adidas” poprosili divákov, aby svoje tenisky adidas držali v rukách – čo fanúšikovia, ktorých bolo viac ako 40 tisíc radi urobili.

5611

adidas Superstar v rukách publika počas koncertu v Madison Square Garden fot. adidas

17. Hovorí sa, že vyššie uvedený moment bol zrodením sneakersovej kultúry v hip-hopovej kultúre.

18. Mnoho znalcov hip-hopovej kultúry tvrdí, že bez spolupráce adidas Superstar a Run DMC by nebolo Kanye Westa a adidas.

19. V roku 2002, po vražde člena Run DMC (Jam Master Jay) vytvoril adidas limitovanú kolekciu modelu Superstar, ktorou sa vzdal hold zosnulému hudobníkovi – topánky sa objavili až v roku 2016.

20. Keby na logu NBA boli detaily, boli by na ňom Superstary. V týchto topánkach hral legendárny Jerry West, hráč Los Angeles Lakers, ktorého postava zdobí logo.

21. adidas Superstar neboli originálnymi topánkami – vznikli ako verzia low-top basketbalového modelu Pro Model.

22. Basketbalisti si veľmi rýchlo zamilovali model Superstar. Dva roky po ich premiére v nich hrali o. i. hráči Boston Celtics, ktorí v roku 1969 získali majstrovský titul NBA.

23. V 70. rokoch minulého storočia ovládli adidas Superstar celú NBA. Na palubovkách v nich hralo takmer 75% basketbalistov – pred tým hráči preferovali Converse Chuck Taylor (tu sa dočítate viac o nevšednom príbehu týchto topánok a… ich úlohe na veľkom plátne!).

24. Keď sa v Converse dozvedeli, že hráči si začínajú meniť topánky a hrať v modeli adidas Superstar, niektorým ponúkali peniaze, aby zostali pri Chuck Taylor.

25. V modeloch Superstar hral Kareem Abdul-Jabbar, rekordér v počte získaných bodov v NBA – kariéru ukončil s astronomickými 38 387 bodmi. Spomedzi stále aktívnych hráčov sa k Abdulovi-Jabbarovi blíži LeBron James, ktorému k prvej priečke chýba ešte viac ako 4500 bodov.

26. Jabbar v nich po prvýkrát hral v sezóne 1970-1971, kedy hádzal 31,7 bodov na zápas a po prvýkrát siahol po cene za najlepšieho hráča sezóny (spolu ich mal šesť).

27. Jabbar si model Superstar obľúbil natoľko, že v roku 1976 podpísala hviezda Lakers s adidas reklamnú zmluvu a vznikli topánky s názvom adidas Jabbar. Na jazyku bola znázornená podobizeň hráča, za čo Jabbar získal 25 tisíc dolárov. Čo ich spájalo s modelom Superstar? Rovnaká podrážka.

28. Vznik Superstar priniesol pre adidas novú odnož biznisu. Predaj len tohto modelu predstavoval 10% z celkového predaja produktov adidas na začiatku 70. rokov.

29. Rastúca popularita adidas Superstar je bezprostrednou príčinou problémov Converse. Topánky, ktoré boli synonymom basketbalovej obuvi zmizli z paluboviek a nôh hráčov a firma začala bojovať s obrovskými finančnými problémami.

30. V roku 2020 vznikol model adidas Originals, ktorý bol kombináciou adidas Superstar a adidas Stan Smith. Bol nazvaný adidas SuperStan – predná časť model Superstar, zadná časť Stan Smith.

31. Objavila sa verzia adidas Superstar Metal Shell Toe, v ktorej gumenú mušľu nahradila kovová mušľa, akú poznáme z ťažkých rockových topánok. Išlo o komerčný hit!

32. Superstar, napriek svojej popularite nie je najlepšie predávaným modelom tenisiek adidas. Tým je Stan Smith.

33. Tak ako pred tým v basketbale a následne v hip-hope, Superstar našli svoje uplatnenie aj v skejtbordovej kultúre. Stalo sa tak začiatkom 90. rokov.

https://www.instagram.com/p/1LU1VUxtxB/

34. Na vtedajšie štandardy stáli adidas Superstar pomerne veľa! Vtedy porovnateľné Converse Chuck Taylor boli dvakrát lacnejšie a stáli približne 15 dolárov. Priemerná hodinová mzda v USA predstavovala približne 4 doláre. 

35. Na 35-ročné výročie Superstar, v roku 2005, vypustil adidas špeciálnu kolekciu s hudobnými, módnymi a umeleckými ikonami. Spomedzi týchto osôb to boli o. i. Missy Elliott, Ian Brown, Run DMC, Red Hot Chilli Peppers, Roc-a-Fella, ale aj najväčšie streetwearové butiky sveta vrátane Undefeated alebo Neighborhood. Boli aj projekty tvorené s ikonami popkultúry. Na topánkach sa ocitli vzory Disneyho, Andyho Warhola či Kapitána Tsubasu.

36. V adidas Superstar vystupoval na scéne napr. Adam Lambert, vokalista koncertujúci o. i. s legendárnou kapelou Queen.

37. Spolupráca s umelcami je dôležitou súčasťou života adidas Superstar. V roku 2014 sa tvárou adidas stala Rita Ora. Umelkyňa vytvorila vlastnú edíciu Superstar.

38. V roku 2015 sa tvárou Superstar stal Pharrell Williams a bol to jeden z najväčších návratov týchto topánok do globálneho povedomia spotrebiteľov v dejinách obuvníckeho priemyslu. Pri tejto príležitosti vznikla verzia adidas Superstar x Pharrell Williams Supercolour Pack.

https://www.instagram.com/p/0qEki0kW8s

39. Iné hviezdy, ktoré spolupracovali pri projektoch s adidas Superstar, boli okrem iných aj Mark Gonzales alebo Jay-Z.

40. Vznikol aj špeciálny pár pre Missy Elliott, ktorá spolupracovala s adidasom.

41. adidas Superstar sa objavili aj v Grand Theft Auto III – svoju veľkú chvíľu zažili tak aj vo videohrách.

42. Pri príležitosti 50-ročného výročia modelu vznikla ochranná maska so Superstar.

43. adidas, v momente rozšírenia technológie Boost, využil túto technológiu aj v adidas Superstar. Takto vylepšený model však neurobil veľkú kariéru.

44. Vzniklo aj vydanie s Primeknit, ale taktiež sa netešilo veľkej popularite.

45. V 90. rokoch vznikol model Superstar II, ktorý sa však svojmu predchodcovi nikdy nevyrovnal.

46. Vznikali samozrejme aj rôzne spolupráce, o. i. s kultovým japonským butikom BAPE a jeho tvorcom a žiakom legendárneho Hiroshi Fujiwaru – NIGO.

47. Topánky boli mimoriadne populárne aj v Londýne počas rozkvetu kultúry rave, ktorá prijala množstvo disco aspektov charakteristických pre 70. roky. Boli to okrem iného športového topánky v štýle retro.

https://www.instagram.com/p/B73iRNDoRs4/

48. Jednou z najväčších otázok v dejinách odevného priemyslu, na ktorú už nikdy nedostaneme odpoveď, je: kde by bol adidas dnes, keby sa značke podarilo podpísať zmluvu s Michaelom Jordanom, čoho výsledkom by určite boli špeciálne modely Superstar?

49. biele adidas Superstar sú natoľko univerzálne, že sa hodia k väčšine outfitov. Budú vhodné pre dámy, ktoré obľubujú džínsy, ale aj sukne, pre mužov, ktorí vyhľadávajú ležérny alebo športový štýl a v ponuke nájdeme samozrejme aj detské modely adidas Superstar.

50. V roku 2019 boli dámske tenisky adidas Superstar najpopulárnejším modelom sneakersov spomedzi zákazníčok obchodu eobuv. Medzi nami – vôbec sa nečudujeme, že sú na prvom mieste. Sú to jednoducho skvelé topánky!

Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.
Pridajte sa k odberateľom newslettera a ...Využite zľavu 10€ na prvé nákupy!
Skontrolujte v obchode
jenny fairy, tamaris, semišové čižmy, dámske kabelky, tenisky, dr.martens, pánske zimné topánky, zimne panske topanky, timberland panske, zimne cizmy damske zateplene, zimne tenisky, dr martens, carpisa, moon boot, calvin klein kabelka, panske zimne topanky, damske kabelky, ruksak, zateplene cizmy damske, čižmy na platforme

Táto stránka používa súbory cookies pre poskytovanie služieb na najvyššej úrovni. Ďalšie používanie stránky znamená, že súhlasíte s ich používaním. viac informácií

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close