V tomto článku:
Čím čistiť prírodnú kožu? Spoznajte efektívne domáce metódy
Kožené topánky, tašky alebo kabelky, prípadne peňaženky, sú kúsky, ktoré používate každý deň, pretože sú nielen elegantné a módne, ale navyše aj praktické. Keďže ich používame takmer neustále, rýchlo sa špinia. Ak premýšľate nad tým, čím čistiť prírodnú kožu, máme pre vás overené domáce metódy, ktoré vám pomôžu zvíťaziť nad škvrnami na tomto materiáli.
Povedzme si otvorene – topánky, tašky či peňaženky z prírodnej kože budú pôsobiť elegantným dojmom len za predpokladu, že sa budeme o ne správne starať. Len pravidelné ošetrovanie kožených produktov je zárukou ich dokonalého vzhľadu. Ak je už ale na prevenciu neskoro, môžete vyskúšať overené metódy čistenia prírodnej kože, aby ste jej prinavrátili jej niekdajší lesk.
Čistenie topánok z lícovej kože – univerzálne pravidlá
Ak chcete efektívne, ale zároveň bezpečne vyčistiť topánky z lícovej kože, osvedčia sa vám overené domáce metódy:
- Ak je na topánkach mokrá hlina alebo blato, nechajte ho vyschnúť. Takýmto spôsobom nebudete nečistoty vtierať do vlákien materiálu a zaschnutá vrstva čiastočne alebo v celosti odpadne z topánok.
- Topánky znečistené iným spôsobom, napr. soľou alebo pieskom čistite čo najrýchlejšie, aby nečistoty nevnikli do najhlbších vrstiev materiálu.
- Zasušenú hlinu odstráňte pomocou tvrdej kefy (alebo napríklad zubnou kefkou) z podrážky, jej bokov a kože.
- Vyberte šnúrky a vysuňte jazyk topánky. Jeho vnútro môžete tak vyčistiť pomocou handričky navlhčenej penou z prírodného mydla.
- Vonkajší povrch kožených topánok vždy umývajte jemne navlhčenou, bavlnenou alebo semišovou handričkou, aby ste nepoškodili ochrannú vrstvu kože.
- Zabráňte premočeniu kožených topánok, neponárajte ich priamo do vody a nedávajte pod prúd tečúcej vody.
- Kožené topánky je najlepšie umývať destilovanou vodou.
- Po umytí topánok ich sušte ďalej od zdrojov tepla a nikdy nie na priamom slnku, najlepšie v suchej, tmavej miestnosti.
- Ak voda nepomáha, môžete využiť jeden z patentov na čistenie silno znečistených topánok ako napr. od soli.
- Topánky vyčistíte bezpečne aj vďaka špeciálnym prípravkom určeným na výzvy tohto typu. V internetovom obchode eobuv nájdete široký výber prípravkov určených na čistenie kože.
Tip experta
Ak chcete, aby sa dali nečistoty z kožených topánok ľahšie odstrániť, podržte ich chvíľku nad hrncom s vriacou vodou.
Čistenie doplnkov z lícovej kože – domáce metódy
Kožené tašky alebo peňaženky prekladané z miesta na miesto, používané na dennej báze, nemajú šancu zostať v pôvodnom stave. Ak vám záleží na tom, aby si vaša kožená kabelka alebo obľúbená peňaženka zachovala elegantný vzhľad, vyskúšajte overenú metódu, vďaka ktorej tieto predmety efektívne vyčistíte:
- Jemné mydlo (najlepšie určené na umývanie tváre) zmiešajte s vodou v pomere 1:7. Ešte lepší efekt dosiahnete s použitím destilovanej vody.
- Pripravený roztok nalejte do fľaše s rozprašovačom a nastriekajte na handričku alebo doňho namočte handričku. Ideálna je taká, ktorá je vyrobená z mikrovlákna.
Pozor!
Kožený doplnok, ktorý chcete vyčistiť, nikdy nestriekajte priamo získaným roztokom, pretože jeho nadmerné množstvo môže zostať na povrchu a zničiť materiál.
- Snažte sa nečistoty zotierať handričkou namočenou v roztoku mydla a vody v smere orientácie vlákien.
- Po vyčistení kabelky alebo peňaženky nechajte doplnky vyschnúť prirodzeným spôsobom – na suchom mieste bez prístupu slnečných lúčov a sálavého tepla.
Čistenie nie je všetko!
Pokiaľ chcete, aby bolo čistenie vašich topánok a doplnkov vyrobených z prírodnej kože jednoduchšie, nezabúdajte na správnu impregnáciu, teda ich zabezpečenie pred škodlivými vonkajšími faktormi dodatočnou ochrannou vrstvou. V tom vám pomôžu profesionálne impregnáty, ktorých široký výber nájdete na eobuv.sk. Ich pravidelné používanie, najmä pred zimnou sezónou, ochráni vaše topánky, kabelku alebo peňaženku a uľahčí vám pravidelné čistenie, pretože nečistoty sa nedostanú do hlbších vlákien koženého materiálu.
Upozornenie!
Vyššie uvedené postupy vždy vopred testujeme na vlastnej obuvi. Môže sa ale stať, že tieto metódy nebudú vždy úspešné, čo môže mať za následok poškodenie obuvi. Nezabúdajte, že rady a tipy popísané v tomto článku používate na vlastné riziko a vyššie uvedený text nemôže byť dôvodom na prípadné sťažnosti a reklamácie.
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.