V tomto článku:
Akú turistickú obuv zvoliť v lete?
Vedeli ste, že každý štvrtý výlet Slovákov končí na horách? Podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat sú v prípade výletov na hory, ktoré trvajú jeden a viac dní, Slováci lídrami v rámci 28 krajín EÚ.
To znamená, že v lete býva na horských chodníkoch rušno. Neskúmalo sa ale, koľko turistov absolvovalo trasu vo vhodnej obuvi – a pritom je výber vhodných topánok z hľadiska bezpečnosti na horách kľúčovým aspektom. V tomto článku sa dozviete, aké trekingové topánky sa v lete najviac osvedčia!
Prečo sú trekingové topánky vôbec potrebné? Ako odpoveď môžu poslúžiť štatistiky HZS. V roku 2017 zaevidovali horskí záchranári v rámci celého Slovenska 2657 úrazov v horských oblastiach. Rok pred tým to bolo 2445 a v roku 2014 to bolo 1912 úrazov. Nárast úrazovosti má viacero príčin. Je to jednoznačne vyšší počet návštevníkov, vyšší podiel úrazov nehorolezcov mimo otvorených chodníkov a trás a viac nepravidelných návštevníkov s minimálnymi skúsenosťami s pohybom na horách a nevhodnou výbavou. My vám pomôžeme vybrať trekingové topánky na leto, vďaka ktorým prejdete bezpečne každú trasu.
Trekingové topánky na leto – čo s priľnavosťou?
Napriek tomu, že v lete sú podmienky na horách priaznivejšie ako v zime, prípravu do horského terénu nemôžeme podceňovať. Aj v lete je dôležitá príslušná priľnavosť. Ak sa chystáte do hôr, úplne vylúčte obuv s rovnou podrážkou – jedine, že sa chystáte prechádzať len po betóne. Obuv na hory musí mať podrážku prispôsobenú horskému terénu. V prípade topánok na leto je dôležité, aby mali podrážku, ktorá umožní chôdzu po mäkkom alebo blatistom povrchu. To je veľmi dôležité v mokrých terénoch. Hlboký profil podrážky je nutnosť, pokiaľ sa chystáte do vyšších horských polôh – ak takéto túry neplánujete, na leto vám postačia topánky s podrážkou so stredným alebo nízkym profilom.
Okrem profilu je dôležitý aj materiál podrážky. Najlepšia je taká, ktorá je vyrobená zo zmesi gumy a plastovej hmoty. Guma je známa svojou priľnavosťou, avšak rýchlo sa ničí – najmä na tvrdých povrchoch. Prímes plastu má podrážke zabezpečiť dlhšiu životnosť. Elasticitu tejto časti topánky prispôsobte terénu, po ktorom sa budete pohybovať. Na nenáročnom a rovnom povrchu sa osvedčí tá mäkšia. Pevnejšiu podošvu si vyberajte na nepravidelné, skalnaté povrchy – vďaka tomu nebudete pod chodidlom cítiť ostré hrany.
Dobrou voľbou na leto sú napr. trekingové topánky ECCO Aspina GORE-TEX 83851357066
Aké topánky do hôr v lete – nízke alebo vysoké?
Ďalšou dilemou, pred ktorou stojíme, je výber topánok nízkeho alebo vysokého strihu. Ktoré si vybrať na leto? Pozornosť venujte niekoľkým aspektom.
Viete, že…
Pri výbere trekingových topánok na leto je dobré zohľadniť aj ich váhu. Varianty po členok by mali vážiť približne 300-400 g, nad členok – 500-600 g. Príliš ťažké topánky budú vo vysokých teplotách pre chodidlo náročnou skúškou, preto budú vhodnejšie na zimu.
Priedušnosť kontra vodeodolnosť
Ďalším aspektom, na ktorý treba poukázať pri kúpe trekingových topánok, je priedušnosť. Aké topánky budú na letnú horskú turistiku najlepšie? Všetko závisí od počasia. Ak plánujete dovolenku tráviť na miestach, kde je teplo a šanca na prekvapenia v podobe výdatných zrážok je minimálna, najlepšou voľbou budú pre vás kožené topánky. Je to priedušný materiál, ktorý chodidlám poskytuje mäkkosť a pohodlie aj pri vysokých teplotách.
Naopak, ak počítate s premenlivým a nepriaznivým počasím, bezpečnejším riešením budú topánky s vodeodolnou membránou. Nezabúdajte ale, že chodidlo v tomto type obuvi príliš „nedýcha”, noha sa môže preto viac potiť.
Hľadáte topánky „dva v jednom”? Experti odporúčajú topánky s membránou Gore-Tex, ktorá v sebe spája odolnosť proti vode, vetru a priedušnosť. Úspešne odvádza na povrch vlhkosť nahromadenú v topánke – všetko vďaka „ponožke” vyrobenej z membrány, ktorá je súčasťou topánky.
Teraz, keď už viete, čím sa treba riadiť pri výbere turistickej obuvi na leto, vám neostáva nič iné, len si vybrať ten správny model!
Originálny text článku bol preložený a prispôsobený pre potreby blogu eobuv.sk.